VIŠE POSEBNIH INFORMACIJA I PRAKTIČNOSTI
Da li je sistemska porodična psihoterapija uspešna?
Individualna terapija daje rezultate u promeni percepcije i ponašanja pojedinca i to dovodi to promene u celom sistemu. Najbolji rezultati se postižu ukoliko svi članovi porodice učestvuju u terapiji.
Psihoterapija je manje uspešna ukoliko se prekine prerano ili se proces ne završi. Sve ovo treba videti kao proces u kom vi i ja jesmo saradnici i partneri. Podrazumeva se odgovornost svakog učesnika kako bi se napredovalo u terapijskom procesu i kako bismo došli do željenih i dugotrajnih rezultata.
Psihoterapija je najednostavnije rečeno, lečenje razgovorom. To je osmišljen, na iskustvu zasnovan, sistematski metod pomoći jedne osobe drugoj osobi psihološkim sredstvima sa ciljem da se ta druga osoba oseća bolje, da se oslobodi smetnji, da uspešnije funkcioniše u životu, unapredi svoje duševno zdravlje, da se oslobodi svojih psihičkih tegoba i kao ličnost promeni i poboljša svoj život.
Dakle, psihoterapija ima pozitivni uticaj na duševno zdravlje druge osobe. Psihoterapija se oslanja na naučno proverena saznanja, ali ona neminovno zavisi i od ličnosti terapeuta, njegovih sposobnosti, osećaja za ljudske probleme i intuicije. Zato se psihoterapija nalazi između nauke i umetnosti. To je poseban zanat za koji je neophodno specifično znanje i lična veština psihoterapeuta. Mnoga istraživanja i naučne studije u neurobiologiji potvrdjuju uspešnost psihoterapije.